rr-odkowa
Blog > Komentarze do wpisu

"Grecki skarb" - Irving Stone

Witaj piękny świecie !!! :) Kończy się szaleństwo w pracy, pogoda choć wiosenna, mimo wszystko nie zachęca do spacerów, cóż więc robić?? Ano czytać!!!

Kilka dni temu udało mi się skończyć "Grecki skarb". Dziwne mam odczucia jeśli chodzi o tę książkę. Bo wszystko wskazywało, że będzie to "hicior", na który dlugo czekałam. Gwarantem niezapomnianych wrażeń miał być autor - Irving Stone jest jednym z tych pisarzy, których książki zawsze czytałam z wypiekami na twarzy. Bohater - Henryk Schliemann - archeolog amator oraz temat - starożytne wykopaliska - to coś co tygryski lubią najbardziej. Sama miałam kiedyś plan ukończenia archeologii i kopania w ziemi w poszukiwaniu skarbów przeszłości. Potem plan się zmienił, czego nie żałuję, ale archeologia na zawsze pozostanie mi bliska. Jednym słowem, wszystko wskazywało, że książka będzie strzałem w dziesiątkę. Niestety nie była. I tak naprawdę, do końca nie wiem dlaczego. Czegoś mi w tej książce zabrakło. Czytałam ją długo i bez większego entuzjazmu. Początkowo czułam się winna, że nie potrafię docenić dobrej książki. A potem pomyślałam: "chrzanić to" - w końcu mam prawo krytykować książkę, choćby nawet 99% czytelników twierdziło, że jest genialna. 

Pamiętam, jak Padma pisała o "Greckim skarbie" i o swoich mieszanych uczuciach względem głównego bohatera. Zgadzam się z nią. Schliemann był momentami strasznie wkurzający, małostkowy, skąpy i egocentryczny. I mam wrażenie, że Stone też nie do końca go polubił i zaakceptował. Mam wrażenie, że w tej książce zabrakło pasji pisarza. O ile m. in. "Pasja życia" i "Udręka i ekstaza" były pisane z tzw. "zębem" to tu tego zabrakło. Pewnie to tylko moje subiektywne odczucia, ale nie ma co ukrywać, że trochę się tą książką rozczarowałam.

Nie oznacza to jednak, że była zła oraz że nie zachęcam do lektury. Podobała mi się (dałabym jej czwórkę w skali 5-cio stopniowej) i polecam. Tylko jestem rozczarowana, bo liczyłam na dużo, dużo więcej.

Niemniej cieszę się, że przeczytałam "Grecki skarb", bo wcześniej niewiele wiedziałam o tym jak wyglądało odkrywanie Troi, że odkopał ją ten sam człowiek, który potem odnalazł skarb Agamemnona. Tym bardziej, że Irving Stone jest mistrzem w zbeletryzowanym odtwarzaniu życia (zawodowego i prywatnego) bohaterów swoich biografii. Dzięki temu choćby taki Henryk Schliemann okazał się człowiekiem z krwi i kości, a nie tylko pustym nazwiskiem, któremu należy się pamięć i szacunek. A że ten człowiek nie był ideałem? A któż nim jest?

 

niedziela, 08 lutego 2009, rr-odkowa

Polecane wpisy

  • PRZENOSINY !!

    Znalazłam dla mojego bloga inne miejsce. Zapraszam już teraz, choć przenosiny pewnie chwilę potrwają. Nowy adres: ksiazkowodolne.blogspot.com

  • Czytelnicze różności

    Długo nie pisałam, ale żadna z ostatnio przeczytanych książek nie wzbudziła we mnie głębszych uczuć i potrzeby napisania o niej. Czytałam, ku własnemu zdziwieni

  • [*] [*] [*]

    Wciąż nie mogę uwierzyć .......

Komentarze
2009/02/08 20:18:24
No i dobrze, że masz własne zdanie i nie ukrywasz swoich rozczarowań. Ja jej nie czytałam, mimo że znam dokonania Schliemanna z innych źródeł. Postać nietuzinkowa. Z jakimś takim chłopskim uporem popartym pieniędzmi i samodzielnie zdobywaną wiedzą dążył do sprawdzenia swoich przekonań.
-
2009/02/09 16:44:44
Bardzo lubię Twój blog. Jest dla mnie źródłem czytelniczych inspiracji. Dla Ciebie Kreative Blogger Award :)
-
be.el
2009/02/09 21:25:25
A ja sie przymierzam- czeka na półce- i trochę się przestraszyłam po Twojej recenzji:((((
-
2009/02/10 13:06:40
na mnie ta książka zrobiła niezwykłe wrażenie i bardzo się cieszę, że mogłam ją przeczytać...
-
rr-odkowa
2009/02/11 20:42:43
Nutta, ja myślę, że taki jest sens bloga, że trzeba pisac prawdę. Nie pod tzw. "publiczkę". Dzięki za wpis.
Be.el, przeczytaj koniecznie "Grecki skarb". Większość recenzji jest bardzo pozytywna. Poza tym, Ty możesz mieć zupełnie inne odczucia. Bardzo jestem ciekawa co powiesz po lekturze :-)
Dededan, ........ szczęka mi opadła. Ja i kreatywny blog, ha ha ha :-) Bardzo, bardzo dziękuję za to wyróżnienie i pozostaję w głębokim szoku :-)))
Chiara76, czytałam Twoją recenzję i tym bardziej było mi przykro, że mnie ten zachwyt ominął. Tym bardziej, że zazwyczaj podzielam Twoje opinie na temat książek .... i nie tylko :-)
-
lilithin
2009/02/12 20:02:16
Niedawno czytałam "Pasję życia" tego autora i planuję sięgnć po inne jego książki. "Grecki skarb" jest trochę dalej na liście, bo bardziej mnie interesują losy malarzy. Mam nadzieję jednak, że i na tym się nie zawiodę. Czasami jest tak, że wobec niektórych książek stawiamy poprzeczkę bardzo wysoko, zwłaszcza, jeśli wiele osób się nimi zachwyca.
-
2009/02/13 12:53:20
Też chciałam kiedyś studiować architekturę będąc dzieckiem:))
Książki tej jeszcze nie czytałam wiem że z 3 biblioteki ją posiadają więc nie będe musiała jej kupować.
-
2009/02/13 23:47:44
Kreativ Blogger dla Ciebie! Świetne recenzje, śliczna szata graficzna, przytulnie i błogo - tak się czuję, gdy do Ciebie zaglądam :)
-
bospa
2009/02/15 11:48:06
(poza tematem) kreativ blogger dla Ciebie :)
Spis moli