rr-odkowa
Blog > Komentarze do wpisu

"Gdybym ci kiedyś powiedziała" - Judy Budnitz

 

Od kilku dniu zabieram się do tego postu i ciągle nie ułożyłam sobie w głowie tego co chciałam napisać. Przeczytałam "Gdybym ci kiedyś powiedziała" Judy Budnitz. Nie była to lektura przyjemna. O nie! Ale na pewno była to lektura bardzo dobra. Nie wiem do końca czy jest ona tym czego szukam w literaturze. Macie tak czasami?? Na pewno zapamiętam ją na długo, bo nie sposób o tej książce zapomnieć, czy pomylić z inną. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wyobraźnia autorki jest nieprzebrana i nijak ma się do mojej. Czytając "Gdybym ci kiedyś powiedziała" miałam wrażenie, że oglądam świat przez szklankę z wodą. Wiecie jak widać przez taką szklankę? Pewne elementy są przesadnie duże, inne malutkie, zatraca się właściwa perspektywa. Tak było w przypadku tej książki. Zupełnie realne elementy przeplatają się z tymi zupełnie magicznymi....... Choć nie wiem czy słowo "magiczne" oddaje istotę tego co zawiera ta książka. Jeśli już to była to raczej "czarna magia" ;-) Dużo tu mroku, grozy, duchoty i ciemnych barw. 

Chyba ta ciemna tonacja sprawiła, że ta książka wywoływała u mnie dreszcze, a momentami obrzydzenie. A mimo to było w niej coś hiponotyzującego, co nie pozwalało mi rzucić tej książki w kąt. 

Chciałam napisać parę słów o akcji, ale nie zrobię tego, bo jeśli nawet powiem, że jest to opowieść o losach czterech spokrewnionych ze sobą kobiet: Ilany, Sashie, Mary i Nomi, to nie oddam nawet 20% treści. Nie o fabułę bowiem tu chodzi. Ona jest tylko pretekstem to snucia opowieści o złożoności kobiecej psychiki. Ja przynajmniej tak odebrałam tę książkę. 

 

poniedziałek, 02 marca 2009, rr-odkowa

Polecane wpisy

  • PRZENOSINY !!

    Znalazłam dla mojego bloga inne miejsce. Zapraszam już teraz, choć przenosiny pewnie chwilę potrwają. Nowy adres: ksiazkowodolne.blogspot.com

  • Czytelnicze różności

    Długo nie pisałam, ale żadna z ostatnio przeczytanych książek nie wzbudziła we mnie głębszych uczuć i potrzeby napisania o niej. Czytałam, ku własnemu zdziwieni

  • [*] [*] [*]

    Wciąż nie mogę uwierzyć .......

Komentarze
net.a.a
2009/03/02 22:37:29
ojejku ... właśnie ta pozycja zasiliła wczoraj szeregi mojej biblioteczki:) szukałam od dość dawna i się udało wreszcie:) a tu dzisiaj jeszcze świeża notka na temat :) wow, teraz to dopiero ciekawa jej jestem ... :)
-
lilithin
2009/03/03 15:00:01
Nie czytałam, ale bardzo bym chciała, a Ty jeszcze bardziej mnie zaintrygowałaś.
-
germini
2009/03/04 07:17:41
Mrok i groza, powiadasz?... Bardziej zachęcić mnie chyba nie można ;))
-
2009/03/04 20:18:59
właśnie chciałam wyjść z domu, żeby ją kupić - to reakcja po przeczytaniu Twojej recenzji. Fajne miejsce to Książkowo Dolne. Pozdrawiam.
-
rr-odkowa
2009/03/05 12:26:32
Net.a.a, bardzo jestem ciekawa co powiesz po lekturze tej książki :-)
Lilithin, patrząc na Twoje wybory literackie myślę, że "Gdybym ci kiedyś powiedziała" powinna Ci się podobać. Ciekawe czy tak będzie?
Germini, "mrok i groza...." i jeszcze hipnotyczny charakter tej prozy. Oj, przeczyatj i sama powiesz czy Ci się spodobała czy nie :-)
Witam w moich skromnych prograch Kobiete_nieprasująca. Bardzo mi miło. Tym bardziej, że jak zapewne widziałaś, Twój blog należy do moich ulubionych :-) Pozdrawiam.
-
2009/03/05 21:50:13
Kupiłam dzisiaj!!! :D
-
net.a.a
2009/03/05 22:23:56
haha, aerien, to może znów nam się uda przeczytać coś w tym samym czasie ... ;)
-
2009/03/07 20:34:28
Widzę, że podobne książki nas interesują; niestety nie mogę sobie pozwolić, by kupować wsyztskie upragnione dzieła, więc czasem moje lektury są dość chaotyczne:) Ale na Judy Budnitz mam czujne oko w bibliotece:)
Pozwoliłam sobie dodać Cię do zakładek, pozdrawiam!
Spis moli