rr-odkowa
Blog > Komentarze do wpisu

"Droga" - Cormac McCarthy

 

Kilka dni temu skończyłam czytać "Drogę" i ciągle o niej myślę. Wcześniej wiele się naczytałam .... że taka genialna, wspaniała, że arcydzieło i strasznie mnie to intrygowało i bardzo chciałam zdobyć wreszcie tę książkę i sprawdzić, czy te zachwyty są faktycznie uzasadnione. No i kurcze są. Bez dwóch zdań.

Długo zastanawiałam się co o niej napisać. I myślę, że "Droga" to jedna z najważniejszych książek w moim życiu. Tak jak kilka miesięcy temu zachwycałam się "Odkryciem nieba" tak teraz chylę czoła przed tą książką, a ściślej przed autorem. Nie napiszę, że mi się podobała, bo pisanie o "podobaniu" w kontekście tej książki jest co najmniej nie na miejscu. Myślę, że będę ją pamiętać przez długie lata, bo ona nie da o sobie zapomnieć.

Jest to opowieść o ojcu i jego małym synu, którzy podążają w nieznane. Kierują się na południe licząc, że tam będzie choć trochę lepiej i cieplej. Nasz świat nie istnieje. Został zniszczony przez (prawdopodobnie) wybuch nuklearny. Na Ziemi nic nie rośnie, nie ma jedzenia, świeżej wody, a wszystko spowiła gruba warstwa pyłu, który unosi się w powietrzu i zasłania niebo. Zmienił się klimat, jest znacznie zimniej niż bywało wcześniej i pada deszcz. Ale to nie zmieniająca się aura jest ich największym wrogiem. Bohaterowie najbardziej obawiają się ludzi. Bo ludzie, którym udało się przeżyć, w większości są źli. Kierowani najniższymi instynktami są gotowi zabić dla odrobiny jedzenia lub kawałka ubrania, szerzy się kanibalizm. Mimo to ojciec i syn idą drogą. Pchają wózek, na którym jest cały ich dobytek. Są wiecznie głodni, zmarznięci i przemoczeni, ale idą, bo być może gdzieś tam, na południu ...........

Co jest największym atutem tej książki? Dla mnie język - prosty w formie a zarazem doskonały w przekazie. Okazuje się, że krótkimi, prostymi zdaniami można oddać wszystko co najważniejsze (miłość do syna, determinację w walce o przetrwanie, radość ze znalezionego jedzenia i lęk przed mogącymi nadejść ludźmi) i ten język momentami brzmi jak poezja. Uproszczony i bez ozdobników, współgra doskonale z treścią książki.

Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej przemujących książek jakie kiedykolwiek przeczytałam. Pozwala spojrzeć na świat wokół nas i pomyśleć "what a wonderful world" :-)

czwartek, 09 lipca 2009, rr-odkowa

Polecane wpisy

  • PRZENOSINY !!

    Znalazłam dla mojego bloga inne miejsce. Zapraszam już teraz, choć przenosiny pewnie chwilę potrwają. Nowy adres: ksiazkowodolne.blogspot.com

  • Czytelnicze różności

    Długo nie pisałam, ale żadna z ostatnio przeczytanych książek nie wzbudziła we mnie głębszych uczuć i potrzeby napisania o niej. Czytałam, ku własnemu zdziwieni

  • [*] [*] [*]

    Wciąż nie mogę uwierzyć .......

Komentarze
clevera
2009/07/09 21:39:56
Zaczynam po tylu recenzjach na plus chcieć ją przeczytać i mam nadzieje, że gdy do tego dojdzie nie rozczaruje się tak jak t.:)
-
padma
2009/07/09 22:54:19
Ja czytałam ją już ponad rok temu, a wciąż o niej czasami myślę i mam w głowie całe sceny i słowa. Aczkolwiek znam kogoś, kogo rozczarowała;)
-
2009/07/09 23:45:58
Wstrząsająco dobra książka.
-
rr-odkowa
2009/07/10 08:12:54
clevera mam nadzieję, że nie rozczarujesz się. Dla mnie ta książka była wyjątkowa. padma Jestem pewna, że ta książka będzie mi siedziała w głowie baaaardzo długo.
aerien masz racje, wstrząsająco dobra :-))
-
net.a.a
2009/07/10 12:45:28
Kolejna zachwycona czytelniczka - jest nas coraz więcej :)
Ja natomiast będę chciała w niezbyt odległej przyszłości sprawdzić jak odbiorę "Odkrycie nieba"?
-
2009/07/10 13:17:34
Jest na mojej liście" koniecznie trzeba upolować" A to kolejna recenzja która mnie mobilizuje by ją zdobyć.
-
chihiro2
2009/07/21 15:55:51
Na mnie tez zrobila wielkie wrazenie. O tej powiesci latwo sie nie zapomina, ona wrecz przesladuje po lekturze. Masz racje, jezyk jest tu wielkim atutem, gdyby autor pisal dluzszymi, bardziej wyrafinowanymi zdaniami, to juz nie byloby to.
-
rr-odkowa
2009/07/23 12:21:33
Chihiro ma rację - ta książka prześladuje. Dwa dni temu wybierałam się do biblioteki z wielkim stosem książek, ale tej nie mogłam zabrać. Zostawiłam ją w domu. A niech jeszcze postoi na półce.
Spis moli