rr-odkowa
Blog > Komentarze do wpisu

Grudniowe lektury

Moja Ulubiona Firma zafundowała mi przymusowe wolne do 4 stycznia :-/ więc w ciągu dnia biegam na spacery z psami, a wieczorami czytam, a przynajmniej czytam dużo więcej niż normalnie. I taki stan rzeczy baaaardzo mi odpowiada :-)

1."Dżuma w Breslau" - Marek Krajewski

Przed godziną zakończyłam drugie spotkanie z Eberhardem Mockiem, bohaterem powieści kryminalnych Marka Krajewskiego. Kilka tygodni temu przeczytałam "Widma w mieście Breslau", a ostatnio "Dżumę w Breslau".

Pamiętam, że gdy Marek Krajewski otrzymał Paszport Polityki trochę się dziwiłam, że oto autor kryminałów został tak doceniony. Teraz, po lekturze dwóch jego książek, dziwię się trochę mniej, a szczerze mówiąc nie dziwię się wcale. Bo te powieści, to nie tylko pasjonujące, wielowątkowe intrygi kryminalne, ale także bohaterowie z krwi i kości - ze swoimi zaletami i wadami. Mock to tak niejednoznaczna postać, momentami agresywny i zapijaczony, momentami niemalże ckliwy i delikatny, miłośnik literatury klasycznej i filozofii. Nie sposób go zapomnieć albo pomylić z innym bohaterem. Bardzo interesujący jest także obraz przedwojennego Wrocławia. Wyobrażam sobie, że czytelnicy znający dobrze miasto mają ciekawy quiz topograficzny i mogą bawić się w umieszczanie akcji w konkretnych miejscach.

Na półce czeka już "Koniec świata w Breslau" :-).

2. "W ogrodzie Mirandy" - Katarzyna Krenz

Nie będę oszukiwać, że dużo obiecywałam sobie po tej książce. Bardzo ciekawy opis z tyłu, piękne zdjęcie na okładce, świetny początek:

Ona: "- Jestem w ciąży. [.....]
On: "- To brak profesjonalizmu."

A potem było tak sobie.
"Miranda - 28 -letnia prawniczka poświęca się bez reszty pracy w prestiżowej warszawskiej kancelarii. Podporządkowane karierze życie bohaterki nagle się zmienia, gdy odkrywa, że jest w ciąży. Ojciec dziecka nie jest zainteresowany nową rolą. Miranda wyjeżdża służbowo do Anglii, z powodu swojej niedyspozycji nie stawia się jednak na ważnym spoktaniu i zostaje zwolniona. I tu chciałoby się powiedzieć: na szczęście. Bo mimo, że podejmuje pracę sprzątaczki na uniwersytecie w Cambridge, mimo samotności i zagubienia, jej życie nabiera kształtu, o którym decyduje wreszcie ona sama. "

Czegoś mi w tej książce zabrakło. Mimo, że niektóre wątki były naprawdę fajnie pomyślne, np. wszystko co dotyczyło wdowy po profesorze Jamesie Osbornie (wydaje mi się, że mogłaby to być historia na osobną książkę). A tymczasem wszystko "W ogrodzie Mirandy" jest zbyt powierzchowne i płaskie ..... jak na mój gust. Bohaterowie nijacy, tacy których ani się nie lubi, ani nie złoszczą. Przeczytałam tę książkę siłą rozpędu i cały czas żałowałam, że zabrakło w niej emocji i pasji. No chyba, że chodziło o pokazanie angielskiego chłodu i dystansu, a ja nie zorientowałam się, że to o to chodzi ;-)

Widziałam, że Padma już zrobiła podsumowanie roku. Ja swoje ułożyłam w głowie, ale nie wiem czy jutro starczy mi czasu na publikację. No zobaczymy.

Tymczasem pozdrawiam.

Składam wszystkim życzenia pomyślności i samych pogodnych dni w 2010 roku.


środa, 30 grudnia 2009, rr-odkowa

Polecane wpisy

  • PRZENOSINY !!

    Znalazłam dla mojego bloga inne miejsce. Zapraszam już teraz, choć przenosiny pewnie chwilę potrwają. Nowy adres: ksiazkowodolne.blogspot.com

  • Czytelnicze różności

    Długo nie pisałam, ale żadna z ostatnio przeczytanych książek nie wzbudziła we mnie głębszych uczuć i potrzeby napisania o niej. Czytałam, ku własnemu zdziwieni

  • [*] [*] [*]

    Wciąż nie mogę uwierzyć .......

Komentarze
claudete
2009/12/30 23:43:57
Lektury zacne, które już jakiegoś czasu są na mojej liście "do zdobycia".

Chciałabym życzyć Ci w nadchodzącym Nowym Roku wytrwałości, spełnienia marzeń (nie tylko tych książkowych) oraz by nigdy nie zabrakło Ci książek do czytania.

Pozdrawiam.
-
2009/12/31 12:31:18
Pomyślności w nowym roku:)
-
szamanka30
2009/12/31 17:34:50
W Nowym Roku życzę Ci wszystkiego najlepszego, zdrowia, pomyślnosci , spełnienia marzeń i wielu ciekawych lektur.
-
abiela
2010/01/01 22:12:07
Wszystkiego dobrego w nowym roku!
-
rr-odkowa
2010/01/02 23:02:24
Dziękuję za życzenia. Bardzo wszystkim dziękuję :-)))
Spis moli