rr-odkowa
Blog > Komentarze do wpisu

TOP 5 roku 2009

1. Trylogia Millenium ("Mężczyźni którzy nienawidzą kobiet", "Dziewczyna która igrała z ogniem", "Zamek z piasku który runął") Stieg Larsson - to bezapelacyjny numer jeden. Głównie za to, że ja - rasowy śpioch zarywałam noce, bo nie potrafiłam oderwać się od tych grubych tomiszczy i biłam wszelkie rekordy w szybkości czytania - 800 stron w weekend to chyba nigdy wcześniej mi się nie zdarzyło ;-).

2. "Lala" Jacek Dehnel. Przepiękna, przecudnie opowiedziana historia życia babci autora. Ciągle jestem pod wrażeniem, że ten młody autor potrafi tak pięknie i zajmująco opowiadać. Celowo użyłam słowa "opowiadać", bo jego książki są niczym historie opowiadane przy kominku czy kuchennym stole.

3. "Droga" - Cormac McCarty. Głównie za niemożność zapomnienia. Choć przeczytałam ją już kilka miesięcy temu, ciągle wracam do niej myślami i czuję ciarki na plecach. Bez dwóch zdań - najbardziej wstrząsająca i przerażająca książka 2009 roku.

4. "Trzech panów w łódce (nie licząc psa)" - K. J. Jerome - za przecudowne poczucie humoru i lekkość pióra. To książka dobra na chorobę, chandrę i mróz za oknem :)

5. "Kochający na marginesie" - Johanna Nilsson - za wielki potencjał autorki, za wyraziste, świetnie naszkicowane postaci i niedosyt (w pozytywnym znaczeniu) jaki pozostał po lekturze.

Wybór był trudny, bo ubiegły rok obfitował w dobre i warte zapamiętania książki, ale skoro zdecydowałam się na TOP 5 to musiałam coś odrzucić. Mam nadzieję, że obecny rok będzie pod tym względem równie udany. Książka "Szkarłatny kwiatek i biały" którą teraz czytam jest tego dobrą zapowiedzią. Recenzja mam nadzieję wkrótce, choć czasu mam teraz troszkę mniej, bo przybył mi nowy pies i na brak zajęć nie narzekam :)

Pozdrawiam wszystkim serdecznie !!

sobota, 23 stycznia 2010, rr-odkowa

Polecane wpisy

  • PRZENOSINY !!

    Znalazłam dla mojego bloga inne miejsce. Zapraszam już teraz, choć przenosiny pewnie chwilę potrwają. Nowy adres: ksiazkowodolne.blogspot.com

  • Czytelnicze różności

    Długo nie pisałam, ale żadna z ostatnio przeczytanych książek nie wzbudziła we mnie głębszych uczuć i potrzeby napisania o niej. Czytałam, ku własnemu zdziwieni

  • [*] [*] [*]

    Wciąż nie mogę uwierzyć .......

Komentarze
lilithin
2010/01/23 13:38:36
Twoje pozycje 2-5 to książki, które mam w planach :) Zwłaszcza "Droga" i "Trzech panów w łódce". Oby ten rok był równie dobry, jeśli chodzi o książki. Pozdrawiam.
-
matylda_ab
2010/01/23 13:40:48
Z Twojego Topu czytałam "Drogę" (jeszcze w 2008 r.) oraz "Kochający na marginesie" (też w 2008 r.) i co do tych książek, to zgodzę się, że są świetne. "Lalę" odrzuciłam, bo Dehnel kompletnie do mnie nie przemawiał. A reszty ... nie znam. Na prawdę. Ale nie martwię się tym. ;)
-
2010/01/29 18:56:18
Witam, czytam milcząco, ale skusiło mnie, żeby się odezwać :-))
Trylogia Millenium (przeczytane dwa tomy) bardzo mi się podobała. Niecierpliwie czekam na ostatni tom (z biblioteki). "Trzej panowie..." przeczytani dawno. Świetna książka, rozbawiła już rodzinę i wielu znajomych. "Lala" jakoś mnie nie wciągnęła. "Droga" to książka, która, mimo swej trudnej tematyki, mnie zachwyciła. Jest zdecydowanie najlepsza. Polecam inne książki Cormaca McCarthy'ego, warto je poznać. Reszty nie czytałam, w mojej bibliotece nie ma :-( Ale poszukam. Pozdrawiam serdecznie - ewa.
-
marigolden
2010/02/01 00:52:04
Dehnela mam w mocnych planach na ten rok, jeszcze nic jego autorstwa nie czytałam, czy warto zaczynać od "Lali"?

P.S. Mój ulubiony zimowy szablon wrócił! :)
-
judytta
2010/02/02 19:51:30
Na pewno Johanna Nilsson jeśli chodzi o mnie i Droga do szczęścia Yates'a, Saviano- "Gomorra ", "Dom a na kresach".

-
joanna_czytelnik
2010/02/05 20:50:31
Wciąż przymierzam się do Larssona i zawsze coś mi się wciśnie na jego miejsce. Ale wszyscy tak zachwalacie, same peany na jego cześć - to zobowiązuje!
-
m.tucha
2010/02/16 13:05:16
Larsson...mmm :) Jak miło było zarywać noce, szkoda,że to już koniec.
Pozdrawiam
Spis moli