rr-odkowa
Blog > Komentarze do wpisu

"SZKARŁATNY PŁATEK I BIAŁY" - MICHEL FABER

Od dawna miałam ochotę na grubą i wciągającą powieść o historii sprzed wieków. Na powieść, która zawładnie moimi myślami na długo. Trochę czasu zajęło mi znalezienie odpowiedniej lektury, ale w końcu trafiłam na "Szkarłatny płatek i biały". Naprawdę był to strzał w dziesiątkę. Każdą wolną chwilę (a w styczniu właściwie nie mam wolnych chwil) wykorzystywałam na lekturę. W międzyczasie udało mi się wypożyczyć "Jabłko" będące pewnego rodzaju dopiskiem i podsumowaniem "Szakrłatnego płatka .... .

Akcja powieści rozgrywa się w XIX-wiecznym Londynie. Poznajemy jego ciemne, brudne zaułki, ale też te bogatsze i lepsze dzielnice. Poruszamy się po jego uliczkach w ślad za głównymi bohaterami. Niemalże depczemy im po piętach, przysłuchujemy się ich rozmowom, widzimy ich miny i gesty. Główną bohaterką powieści jest Sugar - młoda, rudowłosa prostytutka. Należy ona do tak grona tych bardziej eksluzwnych pań do towarzystwa, gdyż jak sama mówi - wie czego pragnie mężczyzna i potrafi mu to dać. Dziewczyna jest nieprzeciętna, ma ambicje i bardzo chce zmienić swoje życie. I oto w jej życiu pojawia się William Rackham, który odziedziczył po ojcu firmę kosmetyczną, ale brakuje mi energii i pomysłu na prowadzenie interesu. Bodźcem staje się dla niego Sugar, która żywo interesuje się jego pracą - uważnie słucha, wspiera i doradza - to nic, że nie robi tego bezinteresownie. Rackham zafascynowany jej licznymi zaletami postanawia mieć ją tylko dla siebie i wynajmuje dla niej eksluzywny apartament. Zależność między tą dwójką staje się coraz silniejsza. Sugar czując, że to właśnie William może pozwolić jej zmienić swoje życie, bardzo stara sie nie zawieźć go, a jednocześnie potajemnie śledzi jego i jego rodzinę, po to aby wiedzieć o nim jak najwiecej. W końcu, dzięki pewnemu zbiegowi okoliczności, dziewczyna zostaje guwernantką Sophie - córki Rackhama. Do czego doprowadzi ta sytuacja ??? Oj, będzie się działo. Nie sposób opowiedzieć nawet skrótu tej książki, bo oprócz głównych bohaterów, poznajemy całą plejadę innych osób - z których właściwie każda jest świetnie nakreślona, jak choćby pani Fox, czy Agnes Rackham. Poza tym nie chciałabym zdradzać różnych faktów, których lepiej nie wiedzieć przed lekturą.

Powiem tylko, że już dawno nie czytałam tak wciągającej i pasjonującej książki i dlatego z pełnym przekonaniem daję:

PS. Jeszcze tego samego wieczora, przeczytałam "Jabłko", które jest pewnego rodzaju epilogiem i uzupełnieniem "Szkarłatnego płatka i białego". Również polecam!!

niedziela, 14 marca 2010, rr-odkowa

Polecane wpisy

  • PRZENOSINY !!

    Znalazłam dla mojego bloga inne miejsce. Zapraszam już teraz, choć przenosiny pewnie chwilę potrwają. Nowy adres: ksiazkowodolne.blogspot.com

  • Czytelnicze różności

    Długo nie pisałam, ale żadna z ostatnio przeczytanych książek nie wzbudziła we mnie głębszych uczuć i potrzeby napisania o niej. Czytałam, ku własnemu zdziwieni

  • [*] [*] [*]

    Wciąż nie mogę uwierzyć .......

Komentarze
mala_lili
2010/03/14 18:40:25
Wczoraj zaczęłam czytać tę książkę. Jest naprawdę wciągająca, ma wyjątkowy styl i generalnie mi się podoba, ale moim zdaniem brak jej jakiejś subtelności... Za dużo seksu i brudu jak dla mnie :P Jak przeczytałam opis Agnes, w którym autor porównuje ją do małej różowej pochwy, to padłam. :D
-
matylda_ab
2010/03/14 19:18:58
Polecano mi ją. ;) Jeszcze nie czytałam, ale mam wciąż na uwadze. Skoro takie dobre recenzje zbiera.
-
ekspresyjki
2010/03/14 21:32:11
Ja mogę dołączyć się do tego, co powiedziała Matylda: nie czytałam książki, ale po wielu dobrych recenzji mam nadzieję kiedyś ją przeczytać :)
Pozdrawiam serdecznie:)
-
claudete
2010/03/14 22:26:17
Brzmi niezwykle intrygująco. I ten XIX wiek, który zdecydowanie przoduje w mym prywatnym rankingu czasów, w których powinny być osadzane akcje powieści.

Z całą pewnością sięgnę! Jeśli nie po egzemplarz biblioteczny, to po swój własny. Lubię mieć polecane dzieła w domu (co ciekawe regułą jest, że zawsze w stu procentach mi się podobają) i delektować się nimi gdy tylko zapragnę.

Pozdrawiam.
-
rr-odkowa
2010/03/15 17:34:06
Czytajcie koniecznie :)). Ciekawa jestem jak Wam się spodoba.
A co do braku subtelności, to wiesz co mala_lili zastanawiałam się długo nie wiem, czy w miarę pisania autorowi "subtelniał" język, czy ja przestałam zwracać uwagę ;). Wiem tylko, że na początku też mnie to raziło, a potem przestało.
-
2010/03/15 19:18:46
Wspaniała książka, jedna z kręgu moich ulubionych:)
-
ysabellmoebius
2010/03/17 00:12:46
Brzmi smakowicie. Uwielbiam książki osadzone w dziewiętnastowiecznej Anglii, więc postaram się i tę przeczytać. Dzięki za recenzję.
-
m.tucha
2010/03/18 23:27:13
Czytałam różne opinie, ale zdecydowanie więcej jest tych pozytywnych :)
Muszę kiedyś pożyczyć od cioci.
Pozdrawiam serdecznie!
Spis moli